Type and press Enter.

250 TL ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo!

Sık Sorulan Sorular

Kahve bağımlılık yapar mı?

Kahve bağımlılık yapan bir ilaç olarak kabul edilmez. Yoksunluk belirtileri kısa bir dönemde, içimi ufak ufak azaltılarak ortadan kaldırılabilir.

Kahve içmek sağlığımız için iyi midir?

Kahve ve barındırdığı antioksidanlar -kafein ve diğer organik bileşikler- geniş yelpazedeki sağlık sorunlarına pozitif etki eder.

Kahve konsantrasyon düzeyini arttırır mı?

Konsantrasyon ve hafızayı kontrol eden beyin aktivitesi, kahve içtiğimiz zaman geçici olarak artar.

Kafein spor yapma becerisini nasıl etkiler?

Ölçülü kafein alımı aerobik ve anaerobik sporlarda dayanıklılığı arttırma konusunda etkili olur. Bronşlarınızı açar, nefesini iyileştirir, kandaki şeker ortaya çıkararak kaslara yönelmesini sağlar.

Kafeinden neden etkilenmiyorum?

Kafein etkilerinden uzaklaşmak için kahvenizi her gün aynı saatte için ama kafein etkisini istiyorsanız rutininizi sık sık değiştirin.

Sıkça bilinen bir yanlış: Çok kavrulmuş kahve çok fazla kafein mi içerir?

Çok fazla kavrulmuş kahveler daha az kafein içerir.

Kafein bizi nasıl uyanık tutar?

Kafein, uykunuzu getiren, adenosin adı verilen bir kimyasalın reseptörlerine saldırarak onu bloke der. Bu blokaj aynı zamanda uyanık kalmanızı sağlayan adrenalin üretimini de tetikler.

Nitelikli kahve nedir?

Kahvedeki nitelik kavramı çekirdekleri sınıflandırmak için kullanılan bir ünvandır. Bu ünvanı SCA (Speciality Coffee Association) kriterlerinden geçerek, 84 ve üstü bir puan alan kahveler kazanabilir. Bu tadımlarda sadece arabica çekirdekler kullanılır ve rastgele seçilen 300 gr çekirdek içinde kötü (defected) çekirdek sayısı da 5-6’yı geçmemelidir.

Siparişler kaç gün içerisinde gönderiliyor?

Sipariş gün ve saatine bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte siparişleriniz 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir.

Kahve paketinin üzerindeki hava deliği ne işe yaramaktadır?

Kavurma işleminden sonra çekirdekler için soğuma ve gaz salınımı (degassing) aşaması başlar. Gaz salınımı, çekirdeğin barındırdığı ve kavrulma işleminde ısının etkisiyle ortaya çıkan uçucu bileşenlerin açığa çıkması sürecidir. Kavrulma işlemiyle beraber başlayan gaz salınımı ilk 5 gün oldukça kuvvetlidir. Kahve paketlerinde hava delikleri tek taraflı olup, içeriden dışarıya söz konusu gazların çıkışını sağlar ve bu sayede kahvenin tazeliğini korumaya yardımcı olur.

Kahve ne kadar taze kalmaktadır?

Kahve paketinizin üzerinde son kullanma tarihi olarak 1 yıl yazıyor olsa da kahvenizi kavurma tarihinden itibaren en fazla 6 hafta içerisinde tüketmenizi öneririz. Bu süreçte, kahvenizin tat notalarının en yüksek olduğu dönem kavurma tarihinden itibaren 10. ve 30. günler arasındadır. Tabi bu sürelerin tamamı çekirdek kahve için öngörülmekte olup kahvenizi çekirdek olarak almanızı ve taze öğütülmüş kahve tüketmenizi öneririz.

Kahve nasıl muhafaza edilmelidir?

Kahvenizin daha uzun süreli taze kalması adına öncelikle çekirdek olarak almanızı öneririz. Kahvenizi mevcut paketinde ve serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Paketle saklamak istemezseniz kapalı şekilde, ışık almayacak bir ortamda ve her halükarda ısı ve nemden uzak bir şekilde saklamanız gerekmektedir. Güneş görecek bir kavanoz ya da ağzı açık şekilde saklamanız kahvenizin hem tazeliğine hem de tadına olumsuz etki yapacaktır. Öte yandan, kahvenizi kesinlikle buzdolabında muhafaza etmemenizi tavsiye ederiz.

Kahve satın aldıktan sonra hemen tüketebilir miyiz?

Demleme yöntemine göre farklılık göstermekle beraber ideal olan taze kavrulmuş bir kahveyi kavurma tarihinden itibaren belirli bir süre dinlendirmektir. Bu da filtre kahve çekirdekleri için 5, espresso çekirdekleri için 10 gün olarak önerilmektedir. Kavurma tarihinden itibaren 10-30. günler arası kahvenin en yüksek tat notalarına sahip olduğu süreçtir.

Çekirdek kahve öğütüldükten sonra ne kadar süre içerisinde tüketilmelidir?

İdeal olan öğütülmüş kahvenin hemen demlenip tüketilmesidir. Öğütme işleminden itibaren kahvede hava temasıyla beraber oksidasyon süreci başladığından en fazla 20 dakika bekletmenizi tavsiye ederiz.

Kahve demlendikten sonra ne kadar süre içerisinde tüketilmelidir.

Öncelikle soğumasından bağımsız olarak oda sıcaklığına gelene kadar kahvenizi tüketebilirsiniz. Öte yandan ağız paletimiz 60-70 derecedeki bir gıda ya da içecekten en iyi tatları aldığı için kahveyi de demledikten sonra 1 dakika kadar beklettikten sonra içmenizi tavsiye ederiz. Filtre kahve makinesi kullanıyorsanız ve makineniz alttan ısıtmalı bir makine ise demlediğiniz kahveyi en fazla 50 dk içerisinde tüketmenizi hatta demledikten hemen sonra bir karaf ya da termosa almanızı tavsiye ederiz.

Resmi tatil günlerinde teslimat yapılıyor mu?

Resmi tatil günlerinde teslimat yapılmıyor.

Kargom yola çıkmış ancak adresini değiştirebilir miyim?

Sipariş sırasında belirttiğiniz adrese teslim edilmek üzere yola çıkan kargonun adresi değiştirilemiyor.

Siparişim hangi kargo şirketi ile gönderilecek?

Vermiş olduğunuz tüm siparişler anlaşmalı olduğumuz MNG Kargo ile gönderilmektedir. MNG Kargo’nun bölgenize verdiği hizmetten memnun değilseniz, sipariş sırasında notlar bölümüne ya da sipariş sonrası iletişim formu ile hizmet almak istediğiniz kargo firmanızı belirtmeniz gerekmektedir. Bu durumda kargonuzun ücret alıcı tahsilatlı gönderileceğini unutmayınız!

Siparişim kaç günde gelir?

Normal şartlarda siparişiniz 3 iş gününde kargoya verilir ve 1-2 gün içerisinde de adresinize teslim edilir. Siparişiniz yukarıda verilen süreler içinde teslim edilmemesi durumunda +90 (539) 459 33 20 Müşteri Hizmetleri Hattımızı arayarak ya da iletişim formumuza yazarak bize ulaşın. Kargo şirketi tarafımızdan aranarak, size, paketinizin teslim tarihi hakkında bilgi verilecektir. Paket teslim alındıktan sonra teslimatçı firmanın görevini layıkıyla yaptığı kabul edilmiş sayılır. Onun için: Teslimat sırasında hasarlı olduğunu tespit ettiğiniz paketleri kabul etmeyip tutanak tutturunuz.

Kargonun teslimat zamanını belirleyebilir miyim?

Siparişiniz sırasında notlar bölümüne siparişinizin kargoya verilmesini istediğiniz tarihi belirtebilirsiniz. Müşteri temsilcimiz iletişim numaranızdan size ulaşıp teyit aldıktan sonra ileri tarihli siparişiniz işleme alınmış olacaktır.

Ürün adedine göre kargo fiyatı değişiyor mu?

100 TL ve üzeri siparişleriniz ücretsiz olarak gönderilmektedir. 100 TL’nin altında kalan siparişlerde ise ürün adedine göre kargo ücreti değişmemekte, sabit kargo ücreti uygulanmaktadır.

Not: Geri bildirimleriniz bizim için önemlidir. Her türlü görüş ve sorularınızı bize iletebilirsiniz: info@coffeemunch.com