Type and press Enter.

250 TL ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo!

Hindistan Kahvesi Özellikleri Nelerdir?

İyi bir Hindistan kahvesi, Endonezya kahveleri ile gövde ve asit bakımından benzerlik gösterir. Hindistan kahvesinin baharatlı yapısına ek olarak kakule, karanfil, biber ve Hindistan cevizi tatları ile tropik meyve lezzetine ulaşabilirsiniz.

Hindistan, dünyanın en fazla nüfusa sahip ikinci ülkesi olup Güney Asya’da yer almaktadır. Güneyinde Hint okyanusu, doğusunda Bengal Körfezi, batısında Umman Denizi vardır. Sınır komşuları ise doğuda Bangladeş ve Myanmar, batıda Pakistan, kuzeydoğuda ise Çin Halk Cumhuriyeti, Nepal ve Butan vardır. Hindistan kahvesi düşük asitli, arta gövdeli ve baharat aromalı özelliklere sahiptir. Çoğunluğu ülkenin güneyinde yetiştirilen kahve çekirdekleri yıllık 4.600.000 torba civarında yetiştirilir. Hindistan kahvesi asitli yapısı ve aromalı tadının yanında dezavantajı çabuk yumuşamasıdır. Bölgelere göre yapısal farklılık gösteren Hindistan kahvesi Shevaroys ve Nilgiris bölgelerinde daha asitlidir. Eğer bir paket Hindistan kahvesini inceler ve kahve çekirdeklerinin yeşil bir renge sahip olduğunu görürseniz bunun anlamı yeşil gıda boyaları ile işleniyor oluşunun kanıtıdır.

Hindistan kahvesi için iki işleme yöntemi vardır. Bunlar kuru veya ıslak işlemedir. Kuru işleme yöntemi basit olarak güneşte kurutmaya dayanır. Islak işleme yönteminde ise kahve çekirdekleri fermante edilerek yıkanır. Daha iyi verim almak için çürük ve kusurlu olan kahve çekirdekleri ıslak işleme ile temizlenir ve ayrılır. Daha sonra farklı büyüklük ve çeşitteki kahve çekirdekleri harmanlanır. Bu aşamada kahve çekirdekleri kavrulur. Bunun için kavurma makineleri kullanılır. Son olarak ise kavrulan kahve çekirdekleri uygun boyutlarda öğütülür.

Hindistan’daki kahve araştırma ve geliştirme çalışmaları, Güney Doğu Asya’nın popüler araştırmacılarından “Kahve Araştırma Enstitüsü” tarafından yapılmaktadır. Bu enstitü Chikmalagur ilçesinin Balehonnur yakınlarında kurulmuştur. Burada karnataka kahve tarlaları vardır.

Her kahve tohumu, her kahve tomurcuğu, her kahve çekirdeği dünyanın herhangi bir yerinde bir fincan kahve içen birinin keyif alması içindir.

COSTA RİCA’LI BİR KAHVE ÇİFTÇİSİ
Hindistan Kahvesi Yetişme Bölgeleri

Güney Hindistan’da kahve çekirdeklerinin kuru olarak işlendiği tek bölgedir. Bu kahve bilinçli olarak açık ambarlarda tutulur. Muson rüzgarları ile işlenmesi kahvenin tadını artırmakta ve asit oranını azaltmaktadır. Muson rüzgarları sezonuna kadar ambarlarda saklanan kahve çekirdekleri muson rüzgarları başladığında rüzgar sirkülasyonu sayesinde nemlenir. Açık yerlerde rüzgarla işlem gören kahveler şişer ve lezzetlenir.

Bu işlem çok fazla iş gücü gerektirmektedir. Ambarlarda yere yayılan kahve çekirdekleri tırmık yardımı ile havalandırılır. Böylece kahve çekirdekleri alabilecekleri maksimum nemi alabilir. 12-16 ay süren bu işlem sonunda kahve çekirdekleri hacimlerini ikiye katlar ve rengi açık sarı olur. Yoğun bir kokusu olmamakla birlikte kavrulmuş fındık kokusu ve karamele yakınlık gösterir.