Type and press Enter.

250 TL ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo!

Kolombiya Kahvesi

Kolombiya kahvesi, dünyanın en lezzetli ve en kaliteli kahve çekirdekleri içerisinde ilk sıralarda yer alır. Kolombiya kahvesini bu kadar değerli kılan ise; coğrafyanın uygun yetişme koşullarını sağlaması, lezzet profili ve işleme yöntemleridir.

Kolombiya da dünyanın pek çok yerine kahve ihracatı yapan ve en lezzetli kahveleri bize ulaştıran ülkelerden birisidir. Dünyanın en çok bilinen kahve çeşitlerinden biri olan Kolombiya kahvesini daha yakından tanıyabilmek için öncelikle geçmişine bir göz atalım.

Kolombiya, kahve ile ilk kez 1723 yılında tanıştı. Kolombiya 1723 yılından 1835 yılına kadar dışarıya kahve satmadı. İlk ihracatını ise 1835 yılında ABD’ye yapan Kolombiya, böylelikle dışarıya kahve satmaya başladı.

Kolombiya’nın bugün kahve üretiminde önemli bir yere sahip olmasında 1927 yılında kurulan Kolombiya Kahve Üreticileri Federasyonu etkili olmuştur. Hiçbir kâr amacı gütmeyen bu şirket, çiftçileri kahve üretimi konusunda hem maddi hem de manevi açıdan desteklemiştir.

Kahve çekirdeklerinin daha verimli olması açısından da çeşitli araştırmalar yapan bu şirket Kolombiya’nın dünyanın önde gelen kahve üreticilerinden biri olmasını sağlamıştır.

Kolombiya, dünya kahve ticaretinde üçüncü sırada yer almaktadır. Dünyanın kahve ihtiyacının yaklaşık %12’sini karşılayan Kolombiya, bu rakamla kahve ticaretinde önemli bir yere sahip olduğunu gözler önüne sermektedir.

Kolombiya kahvesi üretimi üç ana bölüme ayrılmaktadır. Bu bölümler kuzeyden güneye doğru üç sıradağdan oluşmaktadır. En kaliteli kahveler ise merkez ve doğu dağlarında yetişmektedir. Bu bölümlerde yetiştirilen Kolombiya kahvesi, Kolombiya Kahve Federasyonu tarafından ihraç edilir.

Kahve; hoş sohbetlerin yoldaşı ve yalnızlığımızın sırdaşıdır. Her anımıza eşlik eden bu eşsiz lezzet, bizim için vazgeçilmez olmuştur. Dünyanın pek çok yerindeki emektar çiftçilerin ellerinden çıkarak çeşitli evrelerden geçen kahve, en son haliyle fincanımıza ulaşır.

Kolombiya Kahvesi Özellikleri

Kolombiya volkanik araziler bakımından oldukça zengin olduğu için toprakları da oldukça verimlidir. Kolombiya’nın verimli toprakları kaliteli kahve çekirdeklerinin yetişmesine imkan sağlar.

Bu sebeple Kolombiya’da kahve üretimi için 940 bin hektarlık alan ayrılmıştır. Bu kahvelerin yetişme yüksekliği ise 1200-1800 metre arasında değişmektedir.

Kolombiya’da yetişen kahve çekirdekleri büyük oranda Arabica kahve çekirdekleridir. Hepimizin bildiği gibi Arabica kahve çekirdekleri dünyanın en kaliteli kahve çekirdekleri arasında yer almaktadır.

Kahve çekirdeklerinin farklı alanlarda yetişmesi ortaya farklı aromalara ve notalara sahip kahve çekirdeklerinin çıkmasını sağlar. Kolombiya’da da kahve yetiştiriciliği üç ana bölüme ayrılmakla birlikte yirmi iki ayrı bölgede yetişmektedir. Bu da Kolombiya kahvesindeki çeşitliliği arttırmıştır.

Kolombiya’nın kuzey bölümünde yetişen kahve çekirdeklerinde çikolata ve fındık aromaları baskındır. Daha düşük asiditeye sahip olan bu kahve çekirdekleri gövde yapısı bakımından ise güçlü bir yapıya sahiptirler.

Kolombiya’nın diğer bir kahve yetişme bölümü ise merkez bölümüdür. Kolombiya’nın merkez bölümünde yetişen kahve çekirdeklerinde meyve aromaları hakimdir.

Kolombiya’nın güney bölümünde yetişen kahve çekirdekleri 1500-1800 metre arası yüksekliklerde yetiştirilir. Güney bölümünde yetişen kahve çekirdeklerinde karamel, bitter çikolata ve narenciye aromaları hakimdir.

Güçlü asit yapısına sahip olan bu kahve çekirdekleri gövde olarak da güçlüdür. İçimi ise oldukça ağır ve sert olan bu kahve çekirdekleri genelde kahve tiryakileri tarafından tercih edilir.