Type and press Enter.

250 TL ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo!

Ekolojik (Sürdürülebilir) Tarım

Hem dünyada hem de ülkemizde her köşe başında bir kafe olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda kahve çekirdeğinin dünyanın en çok kullanılan komoditelerinden biri olması bizim için şaşırtıcı değil. Kahve; su ve çaydan sonra dünyanın en çok tüketilen içeceği. Tüm dünyada yılda yaklaşık yarım trilyon bardak tüketilen kahve, aynı zamanda petrolden sonra en çok ticareti yapılan ham madde.
Kahve bitkisi, adı aynı zamanda kahve kuşağı olarak anılan 23. kuzey ve 25. güney paralelleri arasında yer alan ülkelerde yetiştirilebiliyor. Ülkemizde de bu iklim kuşağına yakın olan Mersin’de kahve yetiştirme denemesi yapılmış ama başarı elde edilememiş. Kahvenin içerdiği kafein aynı zamanda kola içeceği, kozmetik ve ilaç sanayisinde de kullanılıyor. Kahve iki ana bitkiden üretiliyor: Arabica ve Robusta. Arabica dünya üretiminin yaklaşık %70’ini karşılıyor, Robusta ise yetiştirmesi daha kolay ve ekonomik bir bitki.

Costa Rica’lı BİR KAHVE ÇİFTÇİSİ DİYOR Kİ;

Her kahve tohumu, her kahve tomurcuğu, her kahve çekirdeği dünyanın herhangi bir yerinde bir fincan kahve içen birinin keyif alması içindir.

Sürdürülebilir Kahve Tarımı!

Son yıllarda aşırı veya yanlış miktarlarda kullanılan pestisit ve herbisitler, topraktaki zararlı böceklerle birlikte yararlı organizmaların da yok olmasına neden olmuştur. Bu da toprağın verimsizleşmesi ve biyolojik çeşitliliğin yok olması ile sonuçlanmıştır. Bunun yanında, hayvancılıkta verimi artırmak için kullanılan hormonlar ve entansif tarımda kullanılan transgenik tohumlar da hem insan sağlığını hem de hayvan sağlığını tehdit etmektedir. Özellikle son yıllarda bilinçsizce kullanılan böcek ilaçları, toprakta birikmelere yol açmış ve böcek türlerinin %75’ini yok etmiştir. Dışarıdan verilen suni gübrelerin %90’ı kullanıldıktan altı saat sonra havaya karışmakta, bir kısmı ise yağışlarla birlikte derelere ve doğaya bulaşmaktadır.

Peki, kaliteli kahve bizim için ne anlama geliyor? Çoğu zaman kaliteyi; özellik, tat veya kullanılan hammaddelerin niteliği gibi kriterlere göre değerlendiriyoruz. Ancak kalite daha fazlasını içeriyor. Ürünün nasıl oluştuğu da bizim için bunun bir parçası. Bu nedenle kahvelerimizin geldiği ülkelerde doğanın korunması, kahve çiftçilerine ve ailelerine daha iyi yaşam koşulları sağlamak için organize oluyoruz. Siz ise sadece aromatik kahveye sevinmekle kalmıyorsunuz, kahvelerimizi satın alarak dünyanın başka bir yerinde iyi bir şeyleri de harekete geçiriyorsunuz.

Kahve ne zaman “sürdürülebilir” olur?

Sürdürülebilir kahve tarımı, menşeli ülkelerdeki kahve çiftçilerinin ve ailelerinin günümüzde ve gelecekte kahve tarımını yaparak iyi yaşayabilmeleri anlamına geliyor. Sürdürülebilir tarım yöntemlerine geçiş sayesinde, kahve çiftçileri örneğin toprak verimliliği, suya erişme veya iklim koruması gibi konulara ilişkin önemli bilgilere ve yöntemlere sahip oluyorlar. Bu husus onlara uzun vadede daha fazla ve daha kaliteli kahve ekmelerine yardımcı oluyor.